Maliyyə savadlılığı portalı
Bu layihə çərçivəsində "Bizimpullar" portalı aşağıdakı materiallara və bölmələrə giriş imkanı verir:
• Maliyyə sahəsində son xəbərlər
• "Pul emissiyası", "Pul siyasəti", "Ödəniş sistemi", "Valyuta ehtiyatlarının idarə edilməsi", "İnflyasiya" və s. mövzularda mühazirələr
• Məktəbyaşlı uşaqlar üçün məlumat
• "Maliyyə xidmətləri" mövzusuna aid olan video dərslər
• Milli valyuta ilə bağlı idrak videomateriallar
• İnkişaf etdirən oyunlar ilə bölmə
Bu portal GTS şirkəti tərəfindən ölkə daxilində maliyyə təhsilini artırmaq üçün hazırlanmışdır. Bu, saytda yerləşdirilən tədris materialları, çoxsaylı animasiyalar, əyləncəli mühazirələr, müxtəlif oyunlar və tematik lüğətlər vasitəsilə əldə edilir. Maliyyə savadlılığı layihəsinin xidmətlərindən yalnız böyüklər deyil, həm də məktəbəqədər və məktəbyaşlı uşaqlar da istifadə edə bilərlər.
Son illər maliyyə savadlılığının artırılması prosesi iri bankların, dövlət müəssisələrinin və bir çox digər təşkilatların diqqətini cəlb etmişdir. Üzərində işlədiyimiz tədris layihəsi maliyyə konsepsiyalarının praktiki biliklərinə malik olmayan istehlakçıların savadlılıq səviyyəsinin artırılması məqsədini daşayır. İstənilən nəticəyə malik olmaq üçün təhsil almaq istəyənlərin hamısını lazımı materiallarla təmin etmək lazımdır. "Bizimpullar" portalı bu cür təlim məlumatlarının verilməsi üçün çalışır.
Maliyyə savadlılığının olmaması hər hansı bir şəxsin pul kapitalının gündəlik idarə edilməsinə və maliyyə qənaəti qabiliyyətinə təsir göstərə bilər. Kapitalın səmərəsiz xərci də ciddi pul böhranına səbəb ola bilər. Bütün bu proseslər istehlakçıların öz maliyyələrini düzgün idarə etmək bacarıqlarının olmamasının nəticəsidir. Müzakirə edilən sahədə hər hansı biliyə malik istehlakçılar isə maliyyə bazarının səmərəli inkişafına köməklik göstərirlər.
Son on il ərzində texniki tərəqqi marketinq, maliyyə xidmətlərinin göstərilməsi və emalının, demək olar ki, bütün aspektlərini dəyişdi. İnternetin yalnız kommunikasiya vasitəsi kimi deyil, həm də xidmətlərin təmin edilməsi üsulu kimi geniş yayılması öz məhsullarını satmaq və müştərilərə daha səmərəli xidmət etmək üçün maliyyə xidmətləri göstərənlərə şərait yaratmışdır. Rabitə və çatdırılma sahəsindəki yeniliklər istehlakçılara mövcud olan məlumatların həcmini artırır və coğrafi məhdudiyyətlər olmadan alış-veriş etməyə imkan verir. Lakin yeniliklərdən səmərə əldə etmək üçün istehlakçılara maliyyə sahəsində baza səviyyəsində bilik lazımdır.
Nəticə: GTS şirkəti Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının maliyyə savadlılığının artırılmasına şərait yaradan "Bizimpullar" informasiya portalı hazırlamışdır.

Портал финансовой грамотности
В рамках данного проекта портал "Bizimpullar" предоставляет доступ к следующим материалам и разделам:
• Последние новости в сфере финансов
• Лекции на тему: "Денежная эмиссия", "Денежная политика", "Система оплаты", "Управление валютными резервами", "Инфляция" и так далее
• Сведения для детей школьного возраста
• Видеоуроки по теме "Финансовые услуги"
• Познавательные видеоматериалы касательно денежной валюты АР
• Раздел с развивающими играми
Данный портал был разработан компанией GTS, чтобы увеличить финансовое образование по всей стране. Это достигается посредством учебных материалов, многочисленных анимаций, занимательных лекций, различных игр и тематических словарей, размещенных на сайте. Услугами проекта по финансовой грамотности могут воспользоваться не только взрослые, но и дети дошкольного и школьного возраста.
В последние годы процесс увеличения финансовой грамотности привлек внимание широкого круга крупных банковских компаний, государственных учреждений и многих других организаций. Заинтересованные в этом организации ставят цель повышения уровня грамотности потребителей, не обладающих практическими знаниями финансовых концепций. Для этого необходимо снабжать всех желающих обучаться надлежащими материалами. Условия для подачи подобных учебных сведений собраны на портале "Bizimpullar".
Отсутствие финансовой грамотности может повлиять на повседневное управление денежным капиталом любого человека и на способность экономить финансовые сбережения. Неэффективный расход капитала может также привести к серьезному денежному кризису. Все эти процессы являются следствием неимения потребителей навыков правильного управления своими финансами. Хорошо осведомленные же потребители, в свою очередь, способствуют эффективному развитию финансового рынка.
За последнее десятилетие технический прогресс изменил почти все аспекты маркетинга, предоставления и обработки финансовых услуг. Расширение интернета не только, как средства коммуникации, но и как способа предоставления услуг, создало условия для поставщиков финансовых услуг, чтобы продавать свой товар и более эффективно обслуживать клиентов. Инновации в области связи и доставки увеличивают объем информации, доступной потребителям, и позволяют осуществлять покупки без географических ограничений. Однако для получения выгод от нововведений потребителям необходим базовый уровень знаний в сфере финансов.
Результат: Компания GTS разработала информационный портал "Bizimpullar", который создает условия для повышения финансовой грамотности граждан Азербайджанской Республики.