Elektron ipoteka sistemi
Yaradılması prosesində GTSolutions şirkəti də iştirak edən, Elektron ipoteka sistemi bank təşkilatlarının, Azərbaycan İpoteka Fondunun, sığorta müəssisələrinin və qiymətləndirmə şirkətlərinin vahid mərkəzləşdirilmiş qaydada işləməsi üçün şərait yaradır.
Bu platforma aşağıdakı xüsusiyyətlərə və funksiyalara malikdir:
• Sənədlər axınının avtomatlaşdırılması
• Proses iştirakçıları arasında daimi qarşılıqlı əlaqənin təmin edilməsi
• İpoteka alıcıları üçün zəruri məlumatın təmini
• Fondun mühasibat uçotu sistemi ilə inteqrasiya üçün veb-xidmət
• Borcalanların müraciətlərini izləyən fondun əməkdaşları üçün portal
• Borcalanlarla qarşılıqlı fəaliyyət göstərən kredit təşkilatları üçün portal
Sistem sənəd dövriyyəsini avtomatlaşdırır, ipoteka kreditləşməsi bazarının bütün iştirakçıları arasında daimi əlaqə yaradır. EMS layihəsi mühasibat uçotu sistemi ilə xüsusi veb-portallar vasitəsilə inteqrasiya olunmuşdur.
Portal müştəriləri ödənişlər və kredit borcları ilə bağlı əsas zəruri məlumatlarla təmin edir, həmçinin İpoteka Fonduna əmanətin verilməsi üçün lazım olan məlumatları əldə etməyə imkan verir. Portal kredit almaq üçün müştərilərin müraciəti prosesini avtomatlaşdırır. Bu sistem həmçinin banklar, sığorta və qiymətləndirmə şirkətləri tərəfindən məlumatların yoxlanılması və işlənməsi üçün istifadə olunur.

Система электронной ипотеки
Электронная ипотечная система, при создании которой участвовала компания GTSolutions, создает условия для работы банковских организаций, Ипотечного фонда Азербайджана, страховых предприятий и оценочных компаний в едином централизованном порядке.
Данная платформа имеет следующие возможности и функции:
• Автоматизация потока документации
• Обеспечение постоянного взаимодействия между участниками процесса
• Предоставление необходимой информации для получателей ипотеки
• Интеграция с системой бухгалтерского учета фонда
• Портал для сотрудников фонда, отслеживающих заявки заемщиков
• Портал для кредитных организаций, взаимодействующих с заемщиками
Система автоматизирует документооборот и создает постоянную связь между всеми участниками рынка ипотечного кредитования. Проект EMS интегрирован с бухгалтерской системой учета с использованием специальных веб-сервисов.
Портал предоставляет заемщикам необходимую информацию касательно платежей и кредитных долгов, позволяет Ипотечному фонду получать сведения, необходимые для выдачи залога. Данная система также используется для проверки и обработки информации банками, страховыми и оценочными компаниями.