Mərkəzi Bankın Elektron xidmətlər portalı
E-CBAR Azərbaycan Mərkəzi Bankının aşağıdakı funksiyaları və imkanları təqdim edən Elektron xidmət portalıdır:
• Statistik hesabat sistemi
• Elektron-rəqəmsal imza alınma sistemi
• Banknotların monitorinqi və ekspertizası sistemi
• Elektron müraciətlər sistemi
• Daşınar əmlakın yüklülüyünün dövlət reyestri
• Yubiley pul nişanlarının onlayn satış sistemi
• Mərkəzləşdirilimiş kredit reyestri sistemi
Yaradılmış elektron statistik baza və analitik hesabat sistemi sayəsində müxtəlif mənbələrdən material toplamaq, onu emal edib yaymaq mümkün olmuşdur. Bundan başqa, bu bölmədə sahibkarlıq fəaliyyətinin monitorinqi aparılır. Bu da dövlət və bank müəssisələri tərəfindən sistemdə son dəyişikliklərdən xəbərdar olmağa imkan yaradır. Elektron statistik baza istifadəçilərini təkcə Azərbaycan Respublikasının Maliyyə sistemi haqqında məlumatla təmin etmir, həm də ölkənin iqtisadi vəziyyəti haqqında informasiya verir. Bu funksiya rahat naviqasiya üçün şərait yaradır və məlumat bazası çərçivəsində çoxfunksiyalı prosedurların yaradılmasına imkan verir.
"Bankın sertifikat xidmətləri mərkəzi" (BSXM) bölməsi bank sahəsində vahid elektron imza infrastrukturunun tətbiqi, "Müştəri-Bank" xidmətindən istifadə zamanı kredit təşkilatlarının müştəriləri olan hüquqi və fiziki şəxslər üçün risklərin minimallaşdırılması məqsədi daşıyır. Həmçinin, bu sahə mübahisəli məsələlərin həllini qanuni yolla tapmaqda məsuliyyət daşıyır. Mərkəzi Bankın korporativ sistemlərindən istifadə etmək üçün BSXM tərəfindən verilən elektron imza sertifikatlarından istifadə etmək olar. Azərbaycan Respublikası ərazisində fəaliyyət göstərən kredit təşkilatlarının müştəriləri olan fiziki və hüquqi şəxslər BSXM-in xidmətlərindən istifadə edə bilərlər.
"Saxta pul nişanlarının monitorinqi" sistemi nağd vəsaitlərin saxtalaşdırılmasına dair çoxlu sayda informasiya təqdim edir. Həmin bölmədə maliyyə ekspertizasının hesabat nəticələri toplanıb. Bu funksiya vasitəsilə istənilən şəxs şübhəli əskinasların yoxlanılması üçün müraciət edə bilər və zəruri hallarda pul nişanlarının Azərbaycan Mərkəzi Bankında dəyişdirilməsinə icazə ala bilər.
"Elektron müraciətlər" sistemi hər bir insana Azərbaycan Mərkəzi Bankının fəaliyyəti ilə bağlı təklif, ərizə və şikayətlərini göndərməyə imkan verir. "Vətəndaşların müraciətləri haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 10.1-ci maddəsinin 10-cu bəndinə əsasən vətəndaşların müraciətlərinə 15 iş günündən, əlavə araşdırma və yoxlama tələb edən müraciətlərə isə 30 iş günündən artıq olmayaraq baxılır. İnformasiya sisteminə müraciət edən şəxs iş otağında ərizənin emal vəziyyətini izləyə və elektron imza ilə təsdiqlənmiş əks cavab ala bilər. Mərkəzi Banka ünvanlanmış elektron müraciətə baxılması barədə bildirişlər avtomatik olaraq ərizəçi tərəfindən qeyd olunan elektron ünvana göndərilir.
"Daşınar əmlakın yüklülüyünün dövlət reyestri" kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinə maliyyə vəsaitlərinə əlçatanlığını təmin edilməsi və onların daşınar əmlakı girov qoyaraq kredit almaq imkanlarını artırmaq məqsədilə yaradılmışdır. Reyestrdən istifadənin üstünlüklərindən biri, onun maliyyə qurumlarını KOS subyektlərinin daşınar aktivləri barədə mərkəzləşdirilmiş məlumatlarla təmin etməsidir. Bunun sayəsində banklar qeyd olunan əmlakın girovlarla yüklü olub-olmamasını izləyə bilərlər.
"Yubiley pul nişanlarının onlayn satış sistemi" ilə istifadəçilər mövcud yubiley pul nişanlarının və sikkələrin siyahısını görə bilər və onları real vaxt rejimində əldə edə bilərlər.
"Mərkəzləşdirilmiş kredit reyestri sistemi"nin əsas məqsədi məbləğindən və müddətindən asılı olmayaraq hüquqi və fiziki şəxslərin bütün borclarının reyestrinin yaradılmasıdır. Sistemə həm banklar, həm də bank olmayan kredit təşkilatları tərəfindən verilən kreditlər daxildir.
Nəticə: İş başa çatdıqdan sonra aşağıdakı bölmələrdən ibarət vahid informasiya portalı yaradılmışdır: "Elektron statistik məlumat bazası və analitik hesabat sistemi", "Bankın sertifikat xidmətləri mərkəzi", "Saxta pul nişanlarının monitorinqi", "Elektron müraciətlər", "Mərkəzləşdirilimiş kredit reyestri sistemi", "Daşınar əmlakın yüklülüyünün dövlət reyestri" və sairə.

Electronic services portal of the Central Bank of Azerbaijan
E-CBAR is an electronic services portal of the Central Bank of Azerbaijan, which provides the following functions and features:
• Statistical reporting system
• System for obtaining digital signature
• System of monitoring and examination of banknotes
• Electronic appeal system
• State registry for encumbrance of movable property
• Commemorative coins system
• Centralized credit registry system
The electronic statistical database and analytical reporting system have made it possible to collect material from various sources, process it and disseminate it. In addition, this section monitors business activity, which allows the state and banking institutions to be always aware of the latest changes in the system. The electronic statistical database provides users with information not only about the financial system of the Republic of Azerbaijan, but also provides information about the economic state of the country. This function creates conditions for comfortable navigation and enables the creation of multi-functional procedures within the database.
The section "Center for certification services of the bank" (BSXM) aims to implement the infrastructure of the unified electronic signature in the banking sector, minimizing the risks for legal entities and individuals who are clients of credit institutions, while using the services of "Client-Bank". Also, this area is responsible for finding solutions to disputes legally. For the use of internal corporate systems of the Central Bank, you can use the electronic signature certificates provided by BSXM. BSXM services can be used by individuals and legal entities that are clients of credit institutions operating in the territory of the Republic of Azerbaijan.
The system of "Monitoring of counterfeit currency" provides a large amount of information regarding the falsification of cash. This section contains the reporting results of financial examinations. Through this function, anyone can submit an application for verification of the doubtful banknote and, if it is necessary, obtain permission to replace the banknotes in the Central Bank of Azerbaijan.
The system of "Electronic appeals" allows each person to send their proposals, applications and complaints concerning the functioning of the Central Bank of Azerbaijan. According to paragraph 10.1 of article 10 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On citizens' appeals", citizens' applications are considered no longer than 15 working days, and applications requiring additional study and verification - no longer than 30 working days. The person who applied to the information system can monitor the status of the application processing in the office and receive a reverse response, secured by an electronic signature. Notifications on consideration of the electronic appeal addressed to the Central Bank are automatically sent to the specified e-mail address of the applicant.
The "State registry for encumbrance of movable property" was created in order to provide small and medium-sized businesses with access to financial resources and increase their ability to obtain a loan secured by movable property. One of the advantages of using the registr is that it provides financial institutions with centralized information about the movable assets of SMEs. Thanks to this, banks can track whether the specified property is encumbered with collateral.
With the help of the "Commemorative coins system", users can see a list of available commemorative banknotes and coins, as well as purchase them online.
The main purpose of the "Centralized credit registry system" is to create a registry of all loans of legal entities and individual entrepreneurs, regardless of the amount and term. The system includes loans issued by both banks and non-bank credit organizations.
Result: Upon completion of the work, the unified information portal was created, which includes the following sections: "Electronic statistical database and analytical reporting system", "Center for certification services of the Bank", "Monitoring of counterfeit currency", "Electronic appeals", "Centralized credit registry system", "State registry for encumbrance of movable property" and so on.